Warsztaty i konsultacje w ramach trwałości projektu.
W ramach trwałości projektu „Lubuska Szkoła Ćwiczeń” w Żarach w dniach: 29 października i 7 listopada br. odbyły się warsztaty poświęcone platformie edukacyjnej Ministra Edukacji i Nauki – Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej oraz aplikacji Canva, której pełna wersja dostępna jest po zalogowaniu się w ZPE, a także sztucznej inteligencji w edukacji. Podczas warsztatów szczegółowo zostały omówione moduły ZPE dla ucznia i dla nauczyciela.
Platforma ZPE to przyjazne, profesjonalne i bezpieczne narzędzie, które można wykorzystać do pracy z uczniami zdalnie i w szkole, uatrakcyjniając w ten sposób zajęcia. Wszystkie treści edukacyjne zamieszczone na platformie są dostępne na otwartej licencji Creative Commons, całkowicie bezpłatnie, można nich korzystać na każdym urządzeniu, w dowolnym miejscu o dowolnej porze. Materiały są także dostępne dla osób ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi. Ponadto ZPE umożliwia tworzenie za pomocą łatwego w obsłudze kreatora własnych materiałów – testów, quizów czy krzyżówek uatrakcyjniających naukę oraz wygodne udostępnianie treści za pomocą kodów czy wysyłanych linków. Wszyscy użytkownicy mogą również korzystać z komunikatora – np. w celu omówienia nagłych spraw na wbudowanym czacie czy poprzez organizację wideokonferencji wewnątrz platformy.
Co jeszcze wyróżnia portal Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej?
– e-materiały są narzędziem pozwalającym na budowanie wiedzy oraz umiejętności uczniów poprzez zastosowanie w nich przekazu treści opartego o różnorodne, multimedialne formy przekazu,
– e-materiały to kompleksowy zbiór otwartych zasobów edukacyjnych zgodnych z podstawą programową przeznaczonych dla uczniów i nauczycieli od klasy 1 szkoły podstawowej do ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej.
Inne możliwości, jakie daje Platforma:
– udostępnianie e-materiałów innym użytkownikom oraz sprawdzanie ich wyników,
– komunikowanie się w czasie rzeczywistym pomiędzy nauczycielami i uczniami,
– możliwość tworzenia wideokonferencji oraz zamieszczania linków do spotkań w kalendarzu.
Na temat sztucznej inteligencji można mówić wiele. Można mówić o jej zaletach i wadach, jeden fakt pozostaje bezsporny – AI też dotarła do szkół i może znacznie ułatwić pracę nauczycielom, pomagając w planowaniu i prowadzeniu zajęć w różnych obszarach edukacji. Dzięki wykorzystaniu AI, nauczyciele mogą dostosować swoje podejście do nauczania, aby lepiej spełnić potrzeby każdego ucznia.
Do głównych funkcjonalności i zalet Canvy zaliczają się:
-bogaty wybór szablonów: co ułatwia tworzenie projektów od podstaw,
-edytor graficzny,
-biblioteka zasobów: dostęp do milionów obrazów, ikon, czcionek i innych zasobów graficznych, które można wykorzystać w projektach,
– praca zespołowa: możliwość współpracy nad projektami w czasie rzeczywistym, dzięki czemu zespoły mogą łatwo współtworzyć i komunikować się na platformie,
-łatwość obsługi: prosty i intuicyjny interfejs użytkownika.
W dniach 19 listopada i 3 grudnia 2024r. w Szkole Ćwiczeń miały miejsce konsultacje przeznaczone dla nauczycieli z wszystkich dziedzin projektowych: języki obce, informatyka, przedmioty przyrodnicze i matematyka.